SN/SL 70
Fischer&Fischer SN/SL 70 are floorstanding two-way speakers with bass reflex ports.
The custom-made 28 mm tweeter from Danish manufacturer Scan-Speak has a silk dome diaphragm, an SD-2 magnetic system with copper rings to reduce distortion, and an optimized rear chamber.
The 145 mm mid-bass driver from Norwegian manufacturer SEAS is designed to handle extreme excursion, using a specially profiled and damped aluminum cone, a copper linearization ring in the magnetic circuit, and a lightweight copper-plated aluminum voice coil. Thanks to its sophisticated design, the cast magnesium basket provides perfect cooling of the coil even under enormous loads, while minimizing any acoustic noise.
Terminals for connecting cables from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum.
The speakers are custom-made in Germany, with the enclosure made from half a billion-year-old, first-class slate. The SN version is made from natural slate slabs with a surface texture resembling natural stone. The SL version has a cabinet made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic grilles and original stands, for which the speaker has a threaded mounting preparation, can be purchased as accessories.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | 1x 28mm, silk dome tweeter, SD-2 motor |
| Bass-midrange system | 1x 146mm, long piston bass-midrange speaker with aluminum alloy cone |
| Frequency response (+/- 3dB) | 45 - 25.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 86dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 105dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 2nd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | front |
| Connecting terminal | Single-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 15 - 20mm |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | original stands, protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 190 x 330 x 250 |
| Weight | 17,5kg / each |
SN/SL 70
Fischer&Fischer SN/SL 70 are floorstanding two-way speakers with bass reflex ports.
The custom-made 28 mm tweeter from Danish manufacturer Scan-Speak has a silk dome diaphragm, an SD-2 magnetic system with copper rings to reduce distortion, and an optimized rear chamber.
The 145 mm mid-bass driver from Norwegian manufacturer SEAS is designed to handle extreme excursion, using a specially profiled and damped aluminum cone, a copper linearization ring in the magnetic circuit, and a lightweight copper-plated aluminum voice coil. Thanks to its sophisticated design, the cast magnesium basket provides perfect cooling of the coil even under enormous loads, while minimizing any acoustic noise.
Terminals for connecting cables from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum.
The speakers are custom-made in Germany, with the enclosure made from half a billion-year-old, first-class slate. The SN version is made from natural slate slabs with a surface texture resembling natural stone. The SL version has a cabinet made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic grilles and original stands, for which the speaker has a threaded mounting preparation, can be purchased as accessories.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | 1x 28mm, silk dome tweeter, SD-2 motor |
| Bass-midrange system | 1x 146mm, long piston bass-midrange speaker with aluminum alloy cone |
| Frequency response (+/- 3dB) | 45 - 25.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 86dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 105dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 2nd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | front |
| Connecting terminal | Single-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 15 - 20mm |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | original stands, protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 190 x 330 x 250 |
| Weight | 17,5kg / each |

Catalog sheet SN/SL 70