SN/SL 370 AMT
Fischer&Fischer SN/SL 370AMT are two-and-a-half-way floorstanding speakers with bass reflex.
Custom-made tweeters from German manufacturer Mundorf operate on the AMT (Air Motion Transformer) principle, with two individually measured and selected pieces from a larger number for each pair, within a very narrow tolerance range. They use powerful neodymium magnets and a Kapton diaphragm, which (thanks to its large active surface area folded into an accordion shape) provides excellent cooling and high load capacity while maintaining extremely low weight.
The bass and mid-bass drivers from German manufacturer Ehmann&Partner, both with a diameter of 180 mm, have sandwich membranes with patented technology, composed of a combination of carbon fibers, paper fibers, and carbon foil. The open system with an aluminum center diffuser improves the directional properties of the drivers, and direct air access ensures high-quality cooling of the coil even under heavy load, without compression of dynamics due to overheating. Thanks to their sophisticated design, the cast magnesium baskets provide excellent ventilation from the rear while minimizing any acoustic noise.
Rhodium-plated terminals for connecting cables from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum, and the cable connectors contain pure silver conductors.The speakers are custom-made in Germany, with the frame made from half a billion-year-old, premium slate. The SN version is made from natural slate slabs with a surface texture resembling natural quarried stone. The SL version has a sound box made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic cover grilles can also be purchased as an accessory. The systems are installed on solid duralumin legs, which limit the transmission of vibrations to the building structure. These are finished with spherical stainless steel spikes set in anti-resonance cups.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | Fischer&Fischer Air Motion Transformer (AMT), special custom made by Mundorf |
| Bass-midrange system | 2x Fischer&Fischer 180mm, sandwich cone made of carbon fibers, paper fibers, and carbon foil |
| Frequency response (+/- 3dB) | 36 - 27.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 90dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 112dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 1st and 2nd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | front |
| Connecting terminal | Bi-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 20 - 23mm |
| Base | solid duralumin legs with adjustable spikes |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 220 x 1141 x 300 (height including base) |
| Weight | 69kg / each |
SN/SL 370 AMT
Fischer&Fischer SN/SL 370AMT are two-and-a-half-way floorstanding speakers with bass reflex.
Custom-made tweeters from German manufacturer Mundorf operate on the AMT (Air Motion Transformer) principle, with two individually measured and selected pieces from a larger number for each pair, within a very narrow tolerance range. They use powerful neodymium magnets and a Kapton diaphragm, which (thanks to its large active surface area folded into an accordion shape) provides excellent cooling and high load capacity while maintaining extremely low weight.
The bass and mid-bass drivers from German manufacturer Ehmann&Partner, both with a diameter of 180 mm, have sandwich membranes with patented technology, composed of a combination of carbon fibers, paper fibers, and carbon foil. The open system with an aluminum center diffuser improves the directional properties of the drivers, and direct air access ensures high-quality cooling of the coil even under heavy load, without compression of dynamics due to overheating. Thanks to their sophisticated design, the cast magnesium baskets provide excellent ventilation from the rear while minimizing any acoustic noise.
Rhodium-plated terminals for connecting cables from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum, and the cable connectors contain pure silver conductors.The speakers are custom-made in Germany, with the frame made from half a billion-year-old, premium slate. The SN version is made from natural slate slabs with a surface texture resembling natural quarried stone. The SL version has a sound box made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic cover grilles can also be purchased as an accessory. The systems are installed on solid duralumin legs, which limit the transmission of vibrations to the building structure. These are finished with spherical stainless steel spikes set in anti-resonance cups.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | Fischer&Fischer Air Motion Transformer (AMT), special custom made by Mundorf |
| Bass-midrange system | 2x Fischer&Fischer 180mm, sandwich cone made of carbon fibers, paper fibers, and carbon foil |
| Frequency response (+/- 3dB) | 36 - 27.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 90dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 112dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 1st and 2nd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | front |
| Connecting terminal | Bi-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 20 - 23mm |
| Base | solid duralumin legs with adjustable spikes |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 220 x 1141 x 300 (height including base) |
| Weight | 69kg / each |

Catalog sheet SN/SL 370 AMT