SN/SL 270
Fischer&Fischer SN/SL 270 are two-way floorstanding speakers with bass reflex.
The custom-made 28 mm tweeter from Danish manufacturer Scan-Speak has a silk dome diaphragm, an SD-2 magnetic system with copper rings to reduce distortion, and an optimized rear chamber.
Two 146 mm mid-bass drivers from Norwegian manufacturer SEAS, arranged in a D'Appolito configuration, are designed to handle extreme excitations. They use a specially profiled and damped aluminum cone, a copper linearization ring in the magnetic circuit, and a lightweight copper-plated aluminum voice coil. Thanks to their sophisticated design, the cast magnesium baskets provide perfect cooling of the coil even under enormous loads, while minimizing any acoustic noise.
The cable connection terminals from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum.
The speakers are custom-made in Germany, with the frame made of half a billion-year-old, first-class slate. The SN version is made of natural slate slabs with a surface texture of natural stone. The SL version has a cabinet made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic grilles can be purchased as an accessory, and the speakers can stand on flexible, self-adhesive pads or on spikes with cups, for which there is a threaded mounting preparation in the base.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | 1x 28mm, silk dome tweeter, SD-2 motor |
| Bass-midrange system | 2x 146mm, long piston bass-midrange speaker with aluminum alloy cone |
| Frequency response (+/- 3dB) | 40 - 25.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 88dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 108dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 2nd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | rear |
| Connecting terminal | Bi-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 14 - 20mm |
| Base | 40 mm thick solid slate slab |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 184 x 1010 x 250 (height including base) |
| Weight | 44kg / each |
SN/SL 270
Fischer&Fischer SN/SL 270 are two-way floorstanding speakers with bass reflex.
The custom-made 28 mm tweeter from Danish manufacturer Scan-Speak has a silk dome diaphragm, an SD-2 magnetic system with copper rings to reduce distortion, and an optimized rear chamber.
Two 146 mm mid-bass drivers from Norwegian manufacturer SEAS, arranged in a D'Appolito configuration, are designed to handle extreme excitations. They use a specially profiled and damped aluminum cone, a copper linearization ring in the magnetic circuit, and a lightweight copper-plated aluminum voice coil. Thanks to their sophisticated design, the cast magnesium baskets provide perfect cooling of the coil even under enormous loads, while minimizing any acoustic noise.
The cable connection terminals from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum.
The speakers are custom-made in Germany, with the frame made of half a billion-year-old, first-class slate. The SN version is made of natural slate slabs with a surface texture of natural stone. The SL version has a cabinet made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic grilles can be purchased as an accessory, and the speakers can stand on flexible, self-adhesive pads or on spikes with cups, for which there is a threaded mounting preparation in the base.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | 1x 28mm, silk dome tweeter, SD-2 motor |
| Bass-midrange system | 2x 146mm, long piston bass-midrange speaker with aluminum alloy cone |
| Frequency response (+/- 3dB) | 40 - 25.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 88dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 108dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 2nd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | rear |
| Connecting terminal | Bi-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 14 - 20mm |
| Base | 40 mm thick solid slate slab |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 184 x 1010 x 250 (height including base) |
| Weight | 44kg / each |

Catalog sheet SN/SL 270