SN/SL 170
Fischer&Fischer SN/SL 170 are floorstanding two-way speakers with bass reflex port.
The custom-made 28mm tweeter from German manufacturer Ehmann&Partner has a silk dome diaphragm, a powerful neodymium magnet, and an optimized rear chamber.
Two 140 mm Ehmann&Partner mid-bass drivers in a D'Appolito configuration drive the coil with extremely powerful dual magnets and use sandwich membranes made of paper and laminated glass fibers.
Terminals for connecting cables from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum.
The speakers are custom-made in Germany, with the frame made of half a billion-year-old, first-class slate. The SN version is made of natural slate panels with a surface structure resembling natural stone. The SL version has a cabinet made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic grilles can be purchased as an accessory, and the speakers can stand on flexible, self-adhesive pads or on spikes with cups, for which there is a threaded mounting preparation in the base.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | 1x 28mm, silk dome tweeter, neodymium motor |
| Bass-midrange system | 2x 140mm, dual magnets, sandwich membrane made of paper and glass fibers |
| Frequency response (+/- 3dB) | 48 - 20.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 89dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 108dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 2nd and 3rd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | towards the base |
| Connecting terminal | Single-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 14 - 20mm |
| Base | 40 mm thick solid slate slab |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 184 x 980 x 220 (height including base) |
| Weight | 38kg / each |
SN/SL 170
Fischer&Fischer SN/SL 170 are floorstanding two-way speakers with bass reflex port.
The custom-made 28mm tweeter from German manufacturer Ehmann&Partner has a silk dome diaphragm, a powerful neodymium magnet, and an optimized rear chamber.
Two 140 mm Ehmann&Partner mid-bass drivers in a D'Appolito configuration drive the coil with extremely powerful dual magnets and use sandwich membranes made of paper and laminated glass fibers.
Terminals for connecting cables from the prestigious manufacturer RSV Ruhstrat are installed on an anti-resonance plate made of solid aluminum.
The speakers are custom-made in Germany, with the frame made of half a billion-year-old, first-class slate. The SN version is made of natural slate panels with a surface structure resembling natural stone. The SL version has a cabinet made of surface-ground slabs, painted in a color of your choice from the RAL palette. Magnetic grilles can be purchased as an accessory, and the speakers can stand on flexible, self-adhesive pads or on spikes with cups, for which there is a threaded mounting preparation in the base.
Technical parameters
| System | two-way, bass reflex |
| Treble system | 1x 28mm, silk dome tweeter, neodymium motor |
| Bass-midrange system | 2x 140mm, dual magnets, sandwich membrane made of paper and glass fibers |
| Frequency response (+/- 3dB) | 48 - 20.000Hz |
| Sensitivity (1W / 1m) | 89dB |
| Max. acoustic pressure (SPL) | 108dB |
| Impedance | 4Ω |
| Crossover | 2nd and 3rd order, impedance corrected filter |
| Bass reflex | towards the base |
| Connecting terminal | Single-Wire |
| Cabinet material | low-resonance natural slate, combination of thicknesses 14 - 20mm |
| Base | 40 mm thick solid slate slab |
| Finish | SN - natural slate, SL - flattened surface with polished lacquer in all RAL and available car colours |
| Optional accessories | protective grilles |
| Dimensions in mm (w x h x d) | 184 x 980 x 220 (height including base) |
| Weight | 38kg / each |

Catalog sheet SN/SL 170